Bounce Rate چيست؟

مراحل كامل سئو و بهينه سازي سايت

Bounce Rate چيست؟

Bounce Rate چيست؟

Bounce يعني “ پريدن ” يا اين كه “ جُست ” , اگر چه معنا “ گزاف گويي ” نيز ميدهد و از طرفي Rate هم معناي “ نرخ ” يا اين كه “ ميزان ” است .

 

به اين ترتيب در پاسخ سوال Bounce Rate چه ميباشد مي‌توان به راحتي بيان كرد معناي لغوي آن نرخ پريدن است و تعريف آن به صورت كلي چنين است :

https://ismaeilsahab.ir/bounce-rate/

به درصدي از كاربراني اشاره دارااست كه تنها يك ورقه از وبسايت را بازديد مي نمايند و بعد از آن از آن وبسايت به هر عاملي بيرون مي شوند و هر چه درصد آن كمتر باشد در اصل خوب تر است و به واحد سنجش حضور هنگامي مشاهده كننده در تارنما بستگي ندارد .

 

نرخ پريدن يكي‌از فاكتورهاي حياتي در سئو وب سايت و همچنين تجربه كاربري است .

Bounce rate در گوگل آناليتيكس ( Google Analytics )

Bounce Rate چه ميباشد را به طريق كلي در نخستين مقاله تعريف كرديم البته تعريف Bounce rate از لحاظ Google Analytics مقداري گوناگون و دقيق‌تر است , از ديد گوگل در‌صورتي‌كه كاربري تنها يك Interaction صورت دهد , بانس ريت ( Bounce Rate ) براي آن استفاده كننده ساخت ميگردد .

 

Interaction مفهوم تعامل را دارااست و هم اكنون اين كه چه چيزي مشتمل بر Interaction مي شود را به طريق خلاصه اشاره خوا هيم كرد :

 

Pageviews

Event

Transaction

 

چنانچه سه عنصر بالا تنها يك كدام از آنان به وسيله استفاده كننده فيس دهد در گوگل آناليتيكس هم يك Bounce rate ساخت مي‌گردد . اساسا هر كاربري با ديدن يك كاغذ دستكم يك Pageviews دارااست .

 

اما اينجا شرطي دارااست كه Event ها از چه نوعي باشد و طرز محاسبه Bounce rate را يه خرده پيچيده‌تر مينمايد كه در پست‌هاي آينده به آن بيشتر اشاره خوا هيم كرد .

Bounce rate در وب سايت الكسا ( Alexa )

مضمون‌ Bounce rate از لحاظ الكسا فرقي با معنايي كه در جمله اوليه كرديم ندارد . از ديد الكسا نيز در شرايطي‌كه كاربري پس از ورود به يك تارنما تنها يك برگه را تماشا نمايد و آن‌گاه بيرون شود يك بانس ريت ( Bounce rate ) چهره ميدهد .

البته سوال حياتي اينجا ميباشد كه وبسايت الكسا ( Alexa . com ) چطور متوجه اين خلق و خوي استفاده كننده ( خروج استفاده كننده از ورقه ) مي‌شود؟

طبق گفته الكسا به امداد چندين پارتنرها و همچنين تولبار الكسا و روش‌هاي ديگر كه به آن اشاره نكرده بانس ريت را محاسبه مينمايد .

 https://ismaeilsahab.ir/what-is-seo/

از حيث عبد و بنده ميزان Bounce rate كه الكسا نشان ميدهد به شدت تخميني بوده و با درصد خطاي بالا است , بدين برهان كه راه‌بندان از طرف موبايل هر روز بيشتر مي‌گردد و تارنما Alexa قابليت تشخيص اين ازدحام عظيم را ندارد .

معنا Bounce در پست الكرونيكي ماركتينگ

حتما شما از ابزارهاي پست الكرونيكي ماركتينگ همانند ميلرلايت ( mailerlite ) , ميل چيمپ ( mailchimp ) و … استعمال مي كنيد و بازديد كرديد كه چندين دسته Bounce را درين خدمات به ما نشان مي دهند كه تعريف آنان با Bounce rate كه در ابتدا داشتيم متعدد است .

 

Bounce در نشاني اينترنتي ماركتينگ به معناي اين است كه چه تعداد از ايميل‌هاي ارسالي شما به دليل مشكلات فني سرور دريافتي , نامعتبربودن نشاني اينترنتي مقصد به حالت موقت يا اين كه هميشگي و … به مخاطب مدنظر نرسيده است .

 

Hard Bounce : به تعداد ايميل‌هايي اشاره ميكند كه دارنده مشكلات هميشگي بوده و نشاني اينترنتي به مقصد نخواهد رسيد . براي مثال ممكن است مخاطب نشاني ايميلي وارد نمايد كه ابدا نيست و يا اين كه دامنه آن خدمت دهنده آدرس اينترنتي ديگر خدماتي ارائه نمي‌دهد .

Soft Bounce : به تعداد ايميل‌هايي اشاره مي‌نمايد كه دارنده مشكلات موقت بوده و نشاني اينترنتي به مقصد فعلا نرسيده , براي مثال ممكن است سرور پست الكرونيكي گيرنده به صورت موقت از فعاليت افتاده باشد و يا اين كه حجم اينباكس آدرس اينترنتي مقصد لبريز شده باشد .

 

به حيث فردي عبد و بنده مي بايست نرخ پريدن اين ۲ واحد سنجش بالا را تحت ۲ درصد نگه داشت .

معني نرخ بانس در بازاريابي و فروش

 

اصطلاح نرخ پريدن يا اين كه نرخ بانس ساليان پيشين از اشاعه اينترنت و وب و تكنولوژي ديجيتال به كار گيري مي‌شده است .

 

خويش واژه‌ي Bounce به معناي برخورد با بازدارنده و رجوع و برگشت سرعت بالا است ( صحيح نظير توپ پينگ پونگ كه به بازدارنده مي خورد و بازمي‌گردد ) .

 

براي فروشنده‌اي كه در دكان فعاليت مي كند , زماني يك مشتري از در وارد مي گردد , مقداري ويترين و كالاها را نگاه مينمايد و سواي هرگونه تعاملي با فروشنده از دكان بيرون ميگردد , عملاً Bounce پيش آمده است .

رفتار اين جور مشتريان را مي‌توان نمونه‌ي Bounce دانست .

 

درصورتي كه فروشنده‌ يا اين كه صاحب و مالك چنين فروشگاهي باشيد , ميتوانيد نرخ بانس را به دو صورت تعريف فرمائيد :

 

بانس براي كل مغازه : يك‌سري درصد از مشترياني كه وارد مغازه مي شوند , فارغ از هرگونه تعامل با فروشنده و توليدات و تنها بعد از از ديد ديدن كردن و بررسي آن ها بيرون مي‌شوند؟

 

بانس براي يك جنس يگانه : چندين درصد از مشترياني كه يك كالا يگانه را تماشا مي‌نمايند , فارغ از برداشتن و بررسي ظريف و سوال پرسيدن از فروشنده , مغازه را ترك مي‌كنند؟

 

بديهي است كه نرخ بانس فرآورده با نرخ بانس مغازه تفاوت دارااست .

 

با اين مقدمه ميتوانيم به سراغ تعريف بانس ريت يا اين كه نرخ بانس در فضاي اينترنت برويم و در امر پرسش‌هايي كه در اولِ اين درس مطرح شد كلام كنيم .

تعريف بانس ريت ( Bounce Rate )

بالاخره بانس را بر چه كليدي بسنجيم؟

در صورتيكه درس را تا اينجا با اعتنا مطالعه كرده باشيد , جواب اين سوال را ميتوانيد حدس بزنيد . البته اذن بدهيد يكسري نكته‌ي كوتاه را ياد آوري كنيم :

 

در هر مورد , كم شدن بانس معمولاً رخداد خير است . زيرا نشان مي دهد كه تعامل بازديدكننده با شما عميق‌تر بوده است . چه بسا در‌صورتي‌كه تماشا يك صفحه‌اي نيز هدف‌هاي اوليه‌ي شمارا تامين نمايد ( به عبارتي هر كه دوست دارااست شما پست الكرونيكي خويش را در سايتش ثبت نماييد , قطعاً خوش‌حال‌تر مي‌گردد در صورتي علاوه بر اين فعاليت , تعدادي صفحه‌ي ديگر را نيز مشاهده كنيد . اين در زمينه ي يك مغازه يا اين كه هر وب سايت ديگري نيز درستگو است ) .

 

بانس را با ميانگين صنعت خويش بسنجيد . در حالتي‌كه يك تاكسي مسافرتي داريد , بانس تارنما خويش را در الكسا تحليل نماييد و با بانس بقيه آژانس‌ها در الكسا مقايسه نمائيد ( به خاطر داشته باشيد كه مي بايست از يك ابزار واحد به كار گيري نماييد . بانس شما در آناليتيكس با بانس وبسايت حريف در الكسا قابل مقايسه نيست ) . در شرايطي‌كه يك بانك مي باشيد , بايستي بانس خويش را با بقيه بانك‌ها بسنجيد . بانس وبلاگ‌ها نيز با يكديگر قابل مقايسه ميباشند .

 

بانس را با گذشته‌ي خودتان بسنجيد . شايسته ترين و جدي‌ترين صورت آناليز نرخ پريدن استعمال از آزمايش A/B است . بدين مفهوم كه با تغيير تحول در منتخب كه مد نظرتان است , اخلاق و رفتار گروهي از بازديدكنندگان يك كاغذ را با خوي تيم ديگري از بازديدكنندگان به عبارتي ورقه مقايسه فرمائيد .

 

نرخ بانس تنها يك شاخص است . هيچ شاخصي مدام و تمامي جا اثرگذار نيست . به خاطر داشته باشيد كه هر شاخصي همان‌طور كه ميتواند كارساز باشد , ميتواند گمراه‌كننده نيز باشد . اين كه آيا بانس براي تارنما شما با اهميت است و اين‌كه كدام تعريف بانس براي شما قادر است كارساز باشد , بستگي به راهكار محتواي شما داراست . براين اساس مراقب باشيد كه گرفتار بازي‌هاي بيهوده و با صرفه سازي يك شاخص بي ربط نشويد .

براي موفقيت در هر پروژه اي , داشتن آماري ظريف و كلي از شرايط آن پروژه امري واجب است . تارنما ها هم از اين قائده مستثني نيستند . موفقيت يك وب سايت به دست اندركاران دوچندان متعددي تعلق داراست كه يك كدام از آنان داشتن آمار و داده ها ظريف از خلق بازديدكنندگان وبسايت است .

 

اين آمار و داده ها از تماشا كنندگان از روش خدمت هاي آمارگير رايگاني كه در سراسر اينترنت جان دار مي باشند , قابل مقدار گيري است . يكي پر اسم و رسم ترين اين ابزارها , آمارگير گوگل ارزيابي اسم داراست كه يقيناً بي نقص ترين آن‌ها هم است . اين ابزار , داده ها جامع و مفيدي درباره با بازديدكنندگان تارنما شما در اختيارتان قرار مي‌دهد , اطلاعاتي مثل محل تقريبي وصل شدن آن ها به وب , علاقمندي هاي آنها , جنسيت , ميزان زمان سپري شده در وبسايت و . . . . در حالتي‌كه بگوييم گوگل تحليل , بدون نقص ترين ابزار جان دار براي اخذ آمار وبسايت تان است , به هيچ وجه لاف نگفته ايم!

 

ميان اين داده ها , مورد اي به اسم Bounce Rate موجود است كه اكثري از يوزرها با آن شناخت ندارند . بانس ريت يا اين كه به عبارتي نرخ پريدن , در حقيقت يك كدام از مهم ترين اطلاعاتي است كه‌اين آمارگيرها در اختيار شما قرار مي دهند و ميتوان از آن براي بهبود موقعيت تارنما و ارتقا ميزان علاقمندي يوزرها بهره مند شد .

 https://ismaeilsahab.ir/seo-strategy/

در‌اين مقاله , به شما مي‌گوييم كه‌اين بانس ريت يا اين كه نرخ پريدن چه چيزي است و چه اهميتي دارااست . به دنبال با يكديگر بررسي ميكنيم كه‌اين فاكتور از كجا ميايد و دقيقاً مراد از آن چه مي باشد و چه طور مي توان از آن در جهت بهبود موقعيت سايت استفاده نمود .تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.